SDWAN je softvérovo definovaná sieť typu WAN. Je odvodená od skratky SDN (Software-Defined Networking), čo je zároveň jej hlavnou charakteristikou. Totiž cieľom SDWANy je najmä:
Nato, aby sa dosiahli body uvedené vyššie, je dizajn siete SDWAN navrhnutý tak, že celú sieť spravuje cloud "šikovných virtuálnych hláv", ktorý riadi celú sieť. Tento cloud sa nazýva manažment siete SDWAN a v Cisco svete ide o tieto zariadenia:
Ohľadom bezpečnosti. Spomínaný vSmart zabezpečuje to, aby koncové SDWAN routre (tzv. SDWAN Edge) si vytvorili tunely s ostatnými SDWAN routrami a vytvorili bezpečné spojenie naprieč celou sieťou. S praktickou realizáciou tohto riešenia súvisí viacero bodov:
Riešenie týchto bodov predstavuje rôzne spôsoby praktickej konfigurácie.
Pre aké veľké siete má zmysel budovať SDWAN sieť? Resp. má zmysel budovať SDWAN v domácej sieti? Zatiaľ nie. Ide o veľké riešenia vhodné pre veľké spoločnosti budujúce rozsiahlejšie siete. Samotné virtuálne mašiny musia bežať v cloude s vysokou dostupnosťou. SDWAN Edge routre, ktoré sa pripájajú do SDWAN sveta sú stavané na prácu v pobočke banky a nie doma.
Je to len reklamný trik, alebo to má Cisco premakané? Jednoznačne áno, Cisco to má premakané. SDWAN v implementácií od Cisco predstavuje robustné riešenie, ktoré prekvapuje svojou dômyselnosťou a stupňom vyspelosti.
Suma sumárom, sieť SDWAN si viete predstaviť ako sieť v hocijakej americkej kriminálke, kde stlačením pár kláves sa dá vytvoriť prakticky hocijaká sieť vhodná pre nasadenie novej aplikácie. Funguje to tak aj v skutočnosti? To už je na dlhšie...
Router vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco routrov za sedem dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za týždeň viete nastavovať napr. dynamické smerovanie alebo NAT.
Switch vás vyzýva: Zvládnete základy konfigurácie Cisco switchov za päť dní bez predchádzajúcich znalostí? Začať môžete ihneď. Všetko je 100% v slovenčine. Za päť dní viete nastavovať napr. VLANy, VTP alebo IEEE 802.1X na switchoch.